Hogyan kerüld el a zenekar feloszlását

document-428332_1280

A zenekarok legtöbb esetben haveri-ismerősi alapon alakulnak, és bár ez nem feltétlenül baj, nem biztos, hogy jó alap, ha profi zenei karriert akarsz építeni. Újonnan induló formációknál általában minden a zenéléssel indul: Megírni a dalokat, próbálni, stúdiózni, elkezdeni koncertezni stb.

Később jönnek csak elő olyan dolgok, amik nem lettek előre tisztázva, és ez gyakran konfliktusokhoz, sőt a zenekar feloszlásához is vezet.

Néhány dolog, amivel ezt megelőzheted.

1. Legyen egy zenekari megegyezés, akár írott szerződés formájában

Több olyan fontos dolog van, amit jó előre tisztázni kell, még mielőtt bármibe is belekezdenétek, még mielőtt együtt lejátszanátok az első hangot.

– Mi az egyes tagok szerepe és feladatai a zenekarban? (a zenélést leszámítva)
– Hogyan osztjátok majd el a bevételeket?
– Ki a tulajdonosa a zenekarnévnek, a felvételeknek? (jogdíjak stb.)
– Mik a célok? Lehet, hogy öt embernek ötféle elképzelése van, ne gondold azt, hogy ami neked evidens, az a többieknek is.

Macerásnak tűnhet, de ezeket sokkal jobb jó előre letisztázni, mert utólag már késő, ha valamilyen konfliktus alakul ki ezek körül, és mindenkinek más volt az elképzelése.

2. Legyenek zenekari találkozók

Ne csak a próbateremben, és a koncerteken találkozzatok. Legyen havonta egyszer egy meeting, amikor megbeszélitek az irányokat, ötleteket, terveket és egyéb felmerülő problémákat.

Egy jól működő zenekar nem csak a zenélésből áll, hanem rengeteg olyan dolog van, amit a próbákon, koncertezésen kívül meg kell beszélni. (pl. marketing, promózás) Mint bármilyen más vállalkozásnál.

3. Mindenkinek legyen beleszólása, de legyenek meg a feladatok

Már a zenekari szerződésben legyen benne, hogy mi a módja egy-egy vitás kérdésben a döntéshozásnak, de ettől függetlenül legyen mindenkinek megadva a szó, ne legyen senki elnyomva.

Egy vállalkozásban ritkán működik a demokrácia. Mindenkinek más lehet az elképzelése egy dologról, így ez állandó vitákat és konfliktusokat szülhet. Ha valaki zenekaron belül mondjuk ért a vizuális dolgokhoz (CD borító stb.), akkor legyen abban ő a döntéshozó ettől függetlenül kaphat javaslatokat, de a végén ő hozza a döntést.

Vagy másik megoldás, ha a zenekarvezető hozza a végső döntést mindenről (vagy aki finanszírozza a projectet, stúdió stb.) Viszont ebben az esetben is legyenek meghallgatva a zenekartagok javaslatai.

4. Legyen kommunikáció

A kommunikáció hiánya gyakran vezet félreértésekhez és akár feloszlásokhoz. Fontos kérdésekben ne írott kommunikáció legyen (pl chat vagy email), mert leírva sokminden félreérthető, hanem személyes megbeszélés.

Szeretnél több pénzt keresni a zenéddel? Iratkozz fel, hogy ne maradj le a bejegyzésekről:

E-mail cím:*
Hozzájárulok, hogy hírlevelet kapjak:
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*