Biztos módszer a növekedésre: Lépj ki a kényelmi zónádból

comfortzone

Marcus Taylor egy fiatal brit vállalkozó, aki 2012 januárjában megépítette a világ első tudományosan elfogadott Kényelmi Zóna Kalkulátorát.

2012-ben erről tartott egy előadást a TED-en, aminek a magyar fordítása most itt olvasható.

“Hol lennél most, ha még soha semmit nem tettél volna, ami idegesít, feszültté tesz?

A legtöbben soha nem mentünk volna iskolába. Soha nem lett volna állásunk sehol… és soha nem mentünk volna randizni.

Csak akkor vagyunk képesek növekedni, és megtapasztalni csodálatos dolgokat, ha belevágunk ezekbe a kihívásokba, amik idegessé tesznek minket, és kilépünk a kényelmi zónánkból.

Az elmúlt években nagyon elbűvölt engem ez a dolog, hogy hogyan tudunk kilépni a kényelmi zónánkból. Nagyon hatékonyan próbáltam saját magam határait kitolni – kiugrani egy repülőből stb. – szembenézni jó néhány személyes félelmemmel.

Amire rájöttem, hogy minden alkalommal, amikor kilépek a kényelmi zónámból, megváltoztat engem, és kezdem biztosnak érezni magam olyan dolgokban, amiktől előtte rettegtem. Minél jobban láttam az előnyeit a kényelmi zónából való kilépésnek, annál szenvedélyesebben bátorítottam másokat is, hogy tegyék ugyanezt.

Azon kezdtem töprengeni, hogy mit tudok tenni azért, hogy inspiráljak másokat, hogy lépjenek ki a kényelmi zónájukból, megadjam azt a kis lökést, amire szükségük van. Ettől azt várom, hogy ha látják a különbséget a kettő között, motiváltabbak lesznek, hogy elérjék azt a célt, azáltal, hogy kilépnek a kényelmi zónájukból.

Amikor kényelmi zónáról beszélünk, akkor egy olyan elmeállapotról beszélünk, ahol mesterséges kötöttségeket hozunk létre magunknak, azaz meghatározzuk, mi az, amit mi HISZÜNK arról, hogy képesek vagyunk rá, vagy nem vagyunk rá képesek.

Tehát amikor valaki kényelmi zónáját mérjük fel, akkor azt kell megtudnunk, hogy ez az illető mit HISZ arról, hogy ő maga mire képes, vagy mire nem képes.

És itt nem csak arról van szó, hogy valaki ki mer-e ugrani a repülőgépből, vagy bungee jumpinggal. Hanem alapvető élethelyzetekben való kihívásokról is.

Úgyhogy nemrég az ausztrál Deakin egyetem pszichológia tanszékén létre hoztunk egy olyan eszközt, amivel meg tudjuk mérni az emberek kényelmi zónáját, és ezt tudományosan jóvá is hagyták. Több, mint 10 ezer embernek mértük meg a kényelmi zónáját, és lett egy óriási adatbázisunk erről.

Egy nagyon érdekes dolgot figyeltünk meg. Az adatbázis alapján a statisztika azt mutatta, hogy minél inkább kilép valaki akényelmi zónájából, annál magasabb a fizetése, annál több pénzt keres.

Ez nagyon világosan megmutatta nekem: ha szeretnél valamit, ami még nincs meg neked, akkor valami olyat kell tenned, amit eddig még nem tettél.

Mindannyiunknak meg van a kényelmi zónája ami arról szól, hogy mi az amit elhiszünk, hogy képesek vagyunk rá, vagy nem. Hogyha nem törekedsz arra, hogy megszabadulj a saját magad által épített kötöttségeidből, és kilépj a kényelmi zónádból, akkor konkrétan lemondasz azokról a fantasztikus dolgokról, és lehetőségekről, amik a kényelmi zónádon túl vannak.

Ennek nem szabadna, hogy korlátozzon téged. Úgyhogy én kihívlak téged, hogy ezen a héten csinálj valamit, ami a kényelmi zónádon kívül van. Mert ahogy a mondás tartja: fantasztikus dolgok várnak rád odakinn.”

Szeretnél több pénzt keresni a zenéddel? Iratkozz fel, hogy ne maradj le a blog bejegyzésekről:

E-mail cím:*
Hozzájárulok, hogy hírlevelet kapjak:
Elfogadom az adatvédelmi szabályzatot:*

Egy hozzászólás “Biztos módszer a növekedésre: Lépj ki a kényelmi zónádból” bejegyzéshez

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.